جنگ ارزی

در مارس ۲۰۰۹ ریئس جمهور روسیه ایده ی جدیدی ارائه داد مبنی بر یافتن جایگزین مناسبی برای دلار در اروپا، چین و صندوق بین المللی پول پیدا شود. روسیه خواستار پایان دادن به دلار شد و به دنبال ارزهای جایگزینی دیگری بود که احتمالا توسط کالاهای ملموس از جمله طلا پشتیبانی شود و یا به شکلی طراحی شود که به طور کامل محدودیت های ساختاری نظام بانکی را در تبادلات مالی از بین ببرد و بتواند جایگزین دلار در اقتصاد و تجارت جهانی شود.

چین به عنوان رقیب اصلی آمریکا در زمینه اقتصادی است و پیش بینی شده است در آینده ی نزدیک به عنوان قدرت اول اقتصادی جهان معرفی خواهد شد و برای تحقق این مهم در کنار روسیه در این جنگ ارزی قرار گرفت. روسیه و چین برای بالا بردن ذخایر مالی خود از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ ذخایر طلای خود را به صورت مخفیانه به دو برابر رساندن.  همچنین ژاپن کشور پیشرفته و مدرن شرق آسیا برای از بین بردن دخالت آمریکا در منطقه ی شرق آسیا به این جنگ ارزی پیوست.

هر چند تاکنون کسی از جنگ ارزی سخنی به میان نیاورده است اما از سال ۲۰۰۹ تا به امروز این جنگ در ساختارهای مختلف پیش رفته است. یکی از مهمترین استراتژی ها در این زمینه روی کار آمد اولین ارز دیجیتالی به عنوان بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط یک ژاپنی بود.

به وضوح روشن است که بعد از گذشت ۱۰ سال و روی کار آمد بیش از ۱۰۰۰ نوع ارز دیجیتالی متفاوت،جنگ ارزی شروع شده از سال ۲۰۰۹ به میانه راه رسیده است و رفته رفته با قدرت بیشتری برای کنار زدن دلار به پیش خواهد رفت.

با تمام مخالفت دولت ها و بانک های مرکزی کشورها، ارزهای دیجیتالی که در صدر آنها بین کوین قرار دارد با قدرت زیادی به پیش میروند و طبق پیش بینی های انجام شده در سایت های معتبر دنیا تا سال ۲۰۵۰ ارزهای دیجیتالی جایگزین دلار و دیگر ارزهای موجود در تبادلات مالی جهانی خواهند شد. در پی این روند دولت ها و بانک های مرکزی مجبور به پذیرش این ارزها و جایگزینی آنها با ارز و پول رسمی کشورشان خواهند شد.

در این جنگ ارزی شاهد آن خواهیم بود که دلار در آینده ی نه چندان دور از چرخه ی اقتصادی جهان حذف خواهد شد و اگر با این تغییرات چشم گیر و سریع همگام نشویم و به روز رسانی های لازم را انجام ندهیم دیر یا زود به نقطه ی فرسایش و فروپاشی خواهیم رسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *