ارز آفرینی

ارز دیجیتال به عنوان یک واحد پولی یا واسطه تبادل (جدا از واسطه های فیزیکی مانند اوراق بانکی یا سکه) برپایه اینترنت تعریف می شود که ویژگی هایی مشابه با پول فیزیکی را داراست، اما تراکنش های انتقال سرمایه را به صورت آنی و بدون مرز بین افراد انجام میدهد . این دقیقا تعریف جامع از مفهوم ارز دیجیتال است که در تمام مرجع های جهانی گفته شده است.

در سال ۲۰۰۹ اولین ارز دیجیتال دنیا به نام بیت کوین به وجود آمد . بیت کوین مالکی ندارد و فقط یک شبکه پرداخت نقطه به نقطه تمرکز زدایی شده است که توسط کاربرانش بدون هیچگونه اختیار مرکزی و واسطه ای در جریان است که با رشد روز افزون با توجه به استقبال و اعتماد مردم از چند صدم دلار به چند هزار دلار رشد داشته است در حال حاضر هر یک بیت کوین معادل با ۵۲۷۰/۹۲ دلار امریکا است که برابر با ۷۲,۸۴۴,۱۱۴ میلیون تومان می باشد

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بهمن ماه ۱۳۹۷ با صدور بخشنامه ی رمز ارزها را قانونی اعلام کرد. استخراج رمز ترزها از سوی دولت  و بانک مرکزی به عنوان یک صنعت معرفی شده است. به گفته ی بانک مرکزی ج.ا.ا رمز ارزها تاثیرات بالقوه ی بر سیاست های پولی و ارزی کشور خواهد داشت.

استخراج رمز ارزها یک سرمایه گذاری مطمئن با ریسک کم است و توان اشتغال زایی زیادی را برای عموم مردم، سازمان ها و موسسات خصوصی و دولتی به همراه خواهد داشت.

روش استخراج رمز ارزها

در یک تعریف ساده ماینر دستگاه استخراج ارز های دیجیتال می باشد . حال فرض کنید می خواهید بیت کوین استخراج کنید نیازمندی اولیه شما ماینرهای ASIC می باشد شما برای استخراج یا به اصطلاح ماینینگ به ماینر نیاز دارید ماینر ها با استفاده از بورد های تخصصی ASIC که تشکیل شده از مدارهای مجتمع می باشد عملیات ماینینگ را انجام میدهند . با رشد روزافزون استقبال و استفاده مردم از کوین دیگر GPU و CPU های کامپیوتر های خانگی ارزش چندانی برای ماینینگ نداشتند به همین دلیل ماینر ها به وجود آمدند.

برای شروع ماینینگ شما به سه چیز حیاتی نیاز دارید :

  • ماینر
  • کیف پول الکترونیکی آن ارز مخصوص
  • اینترنت

فرض کنید شما می خواهید بیت کوین ماین کنید شما یک کیف پول الکترونیکی بیت کوین را دارید که تمام پاداش های شبکه به آن کیف پول واریز می شود مالک آن کیف پول خود شما هستید که با گذرواژه دلخواه خود از آن مدیریت و مراقبت می کنید. امروزه ارزهای دیجیتال بین مردم بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و بسیاری از کشور ها دستگاه های پرداخت بیت کوین و درگاه پرداخت بیت کوین استفاده می کنند و بسیاری از معاملات بزرگ دنیا مابین شرکت های بزرگ که قصد دارند پیچ و خم های بانکی و مالیاتی را دور بزنند از طریق ارز های مجازی انجام می شود در نتیجه همیشه در این شبکه ها عرضه و تقاضا وجود دارد و گواه این موضوع همان طور که در بالا ذکر کردیم بازار سیصد میلیون دلاری بیت کوین طی فقط ۱۰ می باشد و هم چنین روی اوردن شرکت های بزرگی مانند IBM به فناوری بلاک چین و ارز رمز ها را نیز میتوان گواه دیگری دانست که عرضه و تقاضا هیچ گاه در ارز های دیجیتال به صفر نمی رسد.

میزان درآمد زایی از طریق استخراج رمز ارزها

میزان درآمد زایی ماینر بستگی به شرایط مختلفی اعم از بودجه اولیه ، تعداد دستگاه ها ، نوع دستگاه ها و … دارد و پس از تعیین شرایط ذکر شده به طور دقیق میزان سود شما مشخص می شود.

اما می توان گفت هر دستگاه با توجه به قدرت پردازش خود و میزان درآمد زایی روزانه (برحسب دلار یا یوان) به طور میانگین حدود ۵ تا ۶ ماه اول کل سرمایه اولیه خود را برمیگرداند (هرچند دستگاه هایی وجود دارد که با توجه به قدرت پردازش بالا ۳ ماه اول کل سرمایه اولیه را برمیگردانند) و از ان به بعد به طور کامل سود آوری دارد.

بهترین بازه عمر این دستگاه ها که با همان قدرت اولیه حدود ۵ سال است و اگر به خوبی از دستگاه نگهداری شود طول عمر دستگاه افزایش خواهد داشت.

به طور خلاصه می توان گفت با خرید هر دستگاه ماینر و استخراج رمز ارزها در یک سال به جز برگشت کامل سرمایه، سود صددرصدی خواهیم برد. این در حالی است که سرمایه گذاری در بازار طلا، سکه، بورس و …. گذشته از انکه چنین سود دهی بالایی ندارند بلکه جزء سرمایه گذاری با ریسک بالا هستند. بعلاوه سرمایه گذاری در بخشهای ذکر شده باعث بی ثباتی ساختار اقتصادی خواهد شد.

ارز آوری رمز ارزها

دستگاه ماینینگ رمز ارزها برق را به پول تبدیل می کند و این پول به راحتی قابل تبدیل به دلار است. می توان گفت بهترین پروژه برای تبدیل گاز و گازوئیل به دلار بدون خارج شدن از کشور است. در واقع روش مطمئنی برای ارزآوری موسسات و سازمانهای خصوصی و دولتی است.

موسسات و سازمانهای خصوصی و دولتی می توانند با ترغیب عموم مردم به استخراج رمز ارزها، اقدام به خرید رمز ارزها استخراج شده توسط مردم کرده و برای تامین مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز خود در خارج از کشور در زمان تحریم ها از این رمز ارزها استفاده کنند و یا اینکه آنها را در سایت های معتبر exchange  به دلار  تبدیل کنند و با این روش هم ارزش سرمایه خود را حفظ می کنند و هم در ایجاد تعادل در بازار ارزی کشور کمک خواهند کرد.

همچنین موسسات و سازمانها راه دیگری برای ارز آوری خواهند داشت. با خرید دستگاه ماینر و راه اندازی فارم ( راه اندازی فارم می توانند از طرف موسسات صورت بگیرد و یا از طرف فروشنده) می توانند این رمز ارزها را برای خرید کالاها و مواد اولیه خود در خارج از ایران صرف کنند (که به این ترتیب در زمان تحریم  و با رایزنی های درست منبع مالی خریدار قابل ردیابی نخواهند بود). همچنین می توانند رمز ارزها را در سایت های exchange به ارز مورد نظر تبدیل کرده و در صرافی های داخلی آن را به ریال تبدیل کنید.

به این ترتیب استفاده از دستگاه ماینر و استخراج رمز ارزها روش بسیار مهمی در ارز آوری برای کشور خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *